Léčba kožních onemocnění

Lupénka

29.04.2015 16:19

Lupénka

Je možnost lupénku vyléčit?

Pokud u vás byla nově diagnostikována lupénka, pravděpodobně máte mnoho otázek, na které hledáte odpovědi. Hlavní otázkou samozřejmě je, jak tato nemoc ovlivní v budoucnosti váš život. Je to různé. Jako se každý člověk liší od ostatních, tak se může lišit dopad této nemoci na jedince (její vznik, vzhled, průběh a léčba).

Lupénkou neboli psoriázou je postiženo cca 2-3% lidí v Evropě. V České republice jí trpí více než 250 tisíc pacientů. Je to sedmé nejčastější kožní onemocnění. Lupénka je nemoc nevyléčitelná, ale léčitelná. Není nebezpečná, ale často může pacientovi znepříjemnit život, jak po fyzické tak i po psychické stránce. Bohužel se před lupénkou nelze účinně chránit.

Přesný důvod, proč tato nemoc u některých lidí vzniká, není přesně znám. Doposud známe jen určité vlivy, které při vzniku lupénky hrají určitou roli. Víme, že samotná genetická predispozice nestačí. Nedědí se totiž choroba jako taková, ale jen náchylnost k ní. To znamená, že k dědičnosti je ještě potřeba spolupůsobení dalšího provokujícího faktoru (spouštěče), který vznik choroby vyvolá. Mohou to být nemoci (infekce horních dýchacích cest, infekce zubů…), léky, hormonální změny, klimatické změny (sezónní změna počasí), ale třeba jen nesprávná životospráva (stres, kouření, nedostatek spánku, obezita).

Spuštěná genetická predispozice ovlivní funkci imunitního systému a ten způsobí nadměrnou produkci kožních buněk a jejich olupování. Vznikají tak klasicky známé červené šupinaté ložiska na kůži. K typickým lokalitám patří lokty a kolena, ale nalezneme je i jinde.

Pacienti s lupénkou netrpí jen nevzhlednými ložisky samotné nemoci, ale také depresemi z toho, že jejich léčba nepřináší takové výsledky, jaké by si představovali. V současnosti je jednou z nejmodernějších metod léčby lupénky biologická léčba. Biologickou léčbu předchází pověst zázraku. Na druhé straně je dobré zmínit, že není pro každého. Pro koho je tedy určená?

Biologická léčba je oproti ostatním metodám léčby lupénky k dispozici krátkou dobu. V České republice to je přibližně šest let. Zdravotní pojišťovny ji hradí pouze u těžších forem postižení a navíc jí mohou předepisovat pouze lékaři ve specializovaných centrech, kde je zhodnocen Váš stav podle předem definovaných kritérií.

Základním algoritmem léčby lupénky zůstává tedy klasická léčba lokálními preparáty (masti, krémy), která bývá doplňovaná o fototerapii a ještě lepší balneofototerapii. Při takto nastavené správné léčbě dochází k zlepšení v 75 % pacientů. A to není rozhodně málo.

Zbývající části pacientů je po té doporučena celková terapie, která se řeší prostřednictvím léků ( metotrexát, cyklosporin a acitretin), které jsou na trhu již několik desítek let. Dobře známe jejich klady i nevýhody. Biologická léčba (aktuálně jen injekční léčba a v budoucnu se počítá zavedení klasických tablet) není na trhu tak dlouho a její úspěchy, případně neúspěchy, pečlivě sledujeme. Je otázkou, jestli v budoucnu předčí klasickou léčbu s fototerapií. Na základě dosavadních výsledků se dá konstatovat, že klasická léčba s fototerapií zůstává nadále alfou a omegou léčby lupénky.

Barbora Buchvald MUDr.

Jak nejlépe pečovat o kůži novorozence?

Všechny maminky jistě zajímá, jak správně pečovat o kůži svého nově narozeného dítěte, a co si předem připravit k jeho péči. Odpověď je překvapivě jednoduchá: SKORO NIC.

Jemná dětská pokožka je pětkrát tenčí než kůže dospělého člověka a ještě není dostatečně vyvinuta její obranná funkce vůči vnějším vlivům. Proto první týdny po porodu znamenají velkou zátěž. Kůže, která byla dříve obalena ochranným mázkem ve styku s plodovou vodou ztrácí tento ochranný plášť a dostává se na vzduch. Kůže si musí zvyknout na působení řady zevních vlivů (počasí, slunce, zapaření, kosmetika), a proto má v tomto období větší sklon k podráždění a zarudnutí. Nejvíce bývá kůže citlivá v oblasti obličeje a plenek.

Přehnanou hygienou a nadměrným užíváním kosmetiky můžeme napáchat více škody než užitku.  Dětská kosmetika by proto měla mít co nejjednodušší recepturu s minimálním obsahem konzervačních látek a parfemace. Sporné jsou i „přírodní bylinné recepty našich babiček“. Oblíbené byliny, jako je například heřmánek a měsíček, stojí za častou příčinou kožních alergických reakcí. Většina miminek miluje teplou vodu, protože jim připomíná prostředí v mateřském lůně. Děťátko  nemusíme koupat denně z důvodu hygieny, ale protože se jim pobyt ve vodě líbí a berou ho jako večerní rituál příjemně ukončeného dne. Teplota vody by měla být kolem 36-37 °C a samotná koupel by neměla trvat déle než 3-7 minut.

Novorozenec potřebuje koupel především pro pocit osvěžení a čistoty. Nemydlíme ho tedy od hlavy až k patě. Mýdlo používáme hlavně na citlivá a zapařená místa. Spíše než tuhá mýdla volíme tekuté gely bez parfemace, speciálně určené pro dětskou pokožku. Dětské vlásky se nemastí a stačí je umývat jednou za týden. Pěny do koupele nepoužíváme, protože zbytečně vysušují pokožku a mohou být příčinou alergií. Pro děti se suchou pokožkou se sklonem k atopickému ekzému volíme raději neparfémované oleje do koupele. Po koupeli, z důvodu udržení hydratace, kůži miminka promažeme. Je možné používat oleje, mléka i krémy. Oleje jsou méně vhodné při větším riziku zapaření dítěte, kromě toho zvyšují i riziko vzniku potniček.

Kromě zmíněné nadměrné hygieny, dětské kůži neprospívá také zvýšené pocení a dráždění pokožky oblečením. Při přehnaném oblékání hrozí jeho zapocení a přehřátí.  Miminko pak může projevit svoji nespokojenost a pláče zdánlivě bez příčiny. Na jeho kůži (hlavně v oblasti krku, tváří a hrudníku) se mohou vytvářet drobné červené potničky.  Tomu předcházíme přiměřeným oblékáním, kde platí následující jednoduché pravidlo. Jestliže máte na sobě krátké rukávy, dítě má mít dlouhé, pokud máte dlouhé rukávy, dítěti je třeba dát dvoje dlouhé rukávy – zkrátka vždy o jednu vrstvu navíc oproti dospělému. Ideální dětské oblečení je z čisté bavlny a v bílé barvě. Při koupi zimního oblečení je třeba dávat pozor na bundy s lemem z umělých kožešin na kapucích či rukávech, které často způsobují na tvářích a zápěstích ekzémy.

V létě je důležitá ochrana malých dětí před sluncem ve formě krémů s minerálními (fyzikálními) filtry a samozřejmě nejvyšším faktorem. Novorozenci a kojenci by nikdy neměli být na přímém slunci.

Nicméně, i když dodržujeme všechna výše popsaná pravidla, může se na dětské pokožce objevit vyrážka. Jestliže přetrvává, případně se i rozšiřuje, je lépe vyhledat kožního lékaře.

MUDr. Barbora Buchvald - dermatolog

Neštovice - jak je poznat a léčit ?

Plané neštovice patří mezi základní choroby, které každá maminka očekává s nervozitou a obavami, zda pozná včas její první příznaky. Symptomy nejsou vždy jednoznačné, proto je ..

Melanom - trendy varují

15.06.2013 14:53

Melanom - trendy varují

Melanom - rakovina kůže patří mezi nejnebezpečnější formy nádorového onemocnění, ...

Trápí vás nadměrné pocení ?

Botulotoxin - dočasné, ale účinné řešení

Potíme se. Někdo méně, někdo více. Na první pohled banální problém, který se může stát noční můrou nejednoho z nás. Ovlivňuje totiž náš profesní, soukromý ale i společenský život.

 Pocení samo o sobě je přirozeným procesem. Pomáhá udržovat teplotu těla a chrání je před přehřátím. Proto je zcela normální, když se potíme při zvýšené tělesné námaze, horečce, horkém počasí, nebo při různých stresových situacích.  Problém nastane, když pocení neočekáváme (nízká teplota, klid) nebo je příliš intenzivní. Odborně se tento stav nazývá hyperhidróza. Hyperhidrózou jsou údajně postižena 1 - 2 % populace v Evropě. Nejčastěji lidé trpí nadměrným pocením na dlaních, chodidlech, na čele nebo v podpaží. Pocení bývá také nesouměrné: na jedné dlani více než na druhé a podobně.

Celkově rozlišujeme hyperhidrózu na primární (emocionální) a sekundární.

Příčinami primární hyperhidrózy jsou stres, úzkost, nervozita. Projevuje se pouze na určitých místech, jako jsou chodidla nohou, dlaně, podpaží nebo oblast třísel. Svou roli hraje i dědičnost. Sekundární hyperhidróza se projevuje po celém těle. Obvykle je příznakem jiného onemocnění. Mohou to být různé infekční nemoci, cukrovka, dna, nemoci srdce nebo hormonální změny v těle – menopauza, puberta či těhotenství. „Spouštěčem“ nadměrného pocení mohou být také některé léky nebo i samotná strava (kořeněné jídlo, alkohol).

Pro stanovení závažnosti hyperhidrózy je vhodné vyhledat specialistu - lékaře. Obecně však můžeme říct, že vnímání pocení je velmi individuální. Kromě estetických problémů (mokré stopy na oblečení, lepkavé dlaně, vlhké nohy), bývá doprovázeno i odpudivým zápachem. Mimo jiné, vlhké a teplé prostředí je živnou půdou pro řadu baktérií a plísní, a dává možnost vzniku infekce.

V současnosti máme k dispozici řadu metod léčby hyperhidrózy.

Správný způsob volí lékař podle závažnosti a lokalizace hyperhidrózy. K všeobecným opatřením patří  nošení bavlněného oblečení, které dostatečně absorbuje pot. Vhodné je vyhýbat se stresovým situacím, příliš vysokým teplotám v prostředí a nezdravé stravě. K nejjednodušší lokální léčbě patří používání antiperspirantů s 12-20 procentním obsahem chloridu hlinitého. Tady bych ráda upozornila na rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem. Antiperspiranty potlačují vznik pocení vzhledem k obsahu chloridu hlinitého, kdežto deodoranty zakrývají jenom nepříjemný zápach. Pokud je pocení silnější, je nutné přistoupit k jiným metodám, jako například iontoforéza nebo aplikace botulotoxinu. Iontoforéza se využívá u pacientů s potícíma se rukama nebo nohama. Není vhodná pro pacienty se zvýšenou potivostí v podpaží. Tam je vhodnější aplikace botulotoxinu pod kůži, kde výsledky jsou téměř 100%. Jedinou nevýhodou aplikace botulotoxinu je, že řeší problém krátkodobě. Po 4-12měsicích dochází k jeho odbourání a musíme ho aplikovat znovu. Posledním a nejradikálnějším řešením je chirurgický zákrok.

MUDr. Barbora Buchvald

Achillea – Kožní klinika

 

 

 

Plenková dermatitida

26.02.2013 11:50

Plenková dermatitida

Téměř každá maminka se potkala s červeným zadečkem u svého miminka. Odborně se tento stav nazývá opruzenina.

Sinice – nebezpečné koupání !

S příznivým letním počasím ubývá možností vykoupat se v přírodních koupalištích. Z průhledně čisté vody se stává zelená a zakalená jedovatá lázeň plná sinic a řas. Přestože dnes už většina lidí ví, že sinice mohou vyvolat řadu problémů, situaci podceňují .....

Opar - nebezpečný dárek na celý život

Pokud někoho nakazíte, tak jste dotyčného s největší pravděpodobností obdarovali na celý život, protože toto onemocnění je hypoteticky léčitelné pouze v prvotní fázi, ...© 2019, Sanatorium Achillea, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Výměna odkazů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑