Stejně jako v létě i v zimě je důležitá hydratace. Lehké hydratační krémy a mléka se vyplatí vyměnit za výživnější a hutnější přípravky. Neznamená to však, že by hydratační krém způsobil omrzání a ničení kůže. Je to pouhý mýtus. Hydratační krémy nedodávají vaši pleti vodu, ale látky, které naopak v pokožce vodu “ uzamknou“. K takovým látkám patří například močovina (neboli urea), glycerin, kyselina hyaluronová, výtažky z mořských řas, látky s obsahem mateří kašičky a olejů.
Výběr vhodného krému na zimu je individuální. Záleží, jaký máme typ kůže (sušší, mastnější) a kde budeme krém nanášet (obličej, ruce, tělo). Častou chybou bývá i nedostatečná ochrana pleti před ultrafialovým zářením . I v zimních měsících bychom měli používat krémy s UV faktorem 15 a více. To neznamená, že musíme používat další krém navíc, protože řada kvalitních krémů a make-upů, již obsahuje potřebný sluneční filtr.
Velkou pozornost bychom měli v zimě věnovat dětské kůži a pleti. Kůže malých dětí je mnohem tenčí a tím je riziko vysušení, zarudnutí a popraskání vyšší. K omrznutí u dětí může dojít snadněji, hlavně při spojení větru a vlhkosti, kde postačí i nižší teploty. Proto by maminky měly volit adekvátní promazání svých dětí před pobytem venku .
Také volba oblečení (hlavně první vrstva, která je ve styku s kůži) je důležitá. Upřednostňujeme 100% bavlnu před syntetickými materiály, protože bavlna kůži méně odírá a umožňuje přirozenou vlhkost. Obličej chráníme šálou a ruce rukavicemi.
Závěrem lze říci, že správná a pravidelná péče oddaluje nebo i znemožňuje problémy s kůží v zimním období. Na druhé straně i přes veškerou naši péči, problémy s kůží mohou přetrvávat. V této situaci je vhodnější vyhledat kožního lékaře.
MUDr. Barbora Buchvald