Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Atopický ekzém je nejčastěji zastoupené chronické zánětlivé onemocnění kůže (ekzém), silně svědící a omezující v běžném životě. Velkou roli při vzniku ekzému hrají dědičné faktory a vlivy zevního prostředí, včetně životního stylu. Ekzém se často prvně projeví již v kojeneckém věku, střídají se období relativního klidu s opakovanými vzplanutími.
Kontroly lékařem na oddělení jsou minimálně 1x týdně, takže lze léčbu ekzému flexibilně upravovat dle aktuálního stavu pacienta
Léčbu ekzému volíme podle rozsahu a intenzity postižení. Lehké formy, kde ekzém není příliš rozšířený, zvládáme péčí o kůži s podpůrně léčebnými prostředky, tzv. emoliencii, které kůži hydratují, zvláčňují a i chrání. Nezbytnou podmínkou úspěchu léčby ekzému je omezení kontaktu s dráždivými faktory a dodržování režimových a dalších preventivních opatření. Při léčbě středně těžkého až těžkého atopického ekzému se neobejdeme bez lokálních kortikosteroidů na nezbytně dlouhou dobu, případně používáme nové preparáty s lokálními imunomodulačními vlastnostmi. Celkově dle stavu doplňujeme celkové protialergické léky.
V případě těžších forem spolupracujeme s alergo-imunology na úpravě reakce imunitního systému. Při větším rozsahu postižení nebo úporném průběhu ekzému mohou pacienti starší 10 let absolvovat v prostorách našeho sanatoria cyklus léčebných koupelí (oleje, byliny, otruby, ichtamol, sůl Mrtvého moře) a světloléčby (UVA, 311 nm, UVB), doplněné o individualizovanou zevní léčbu dle aktuálního stavu.
Procedur se pacienti účastní podle individuálního plánu, v pracovní dny od 6,15 do 20,30 (poslední procedura začíná 19,30) a to minimálně 3x v týdnu pod dozorem vyškoleného zdravotnického personálu a při pravidelných kontrolách lékařem, který upravuje léčbu dle individuální reaktivity pacientů. Základní série obsahuje průměrně 30 procedur. Tato intenzivní léčba je sice časově náročná, ale účinná a pacienti jsou minimálně omezeni v pracovních povinnostech.
Ekzémy dalších druhů
Ostatní ekzémová onemocnění - nejúpornější bývá postižení obličeje a krku a dále dlaní a plosek. Může docházet k popraskání kožního povrchu a k sekundární bakteriální infekci, provázené začervenáním, mokváním, bolestivostí. Vzhledem k lokalizaci jsou pacienti i přes relativně malou plochu postižení významně omezeni v běžném životě.
Při podezření na kontaktní přecitlivělost kůže provádíme vyšetření epikutánních testů pomocí Evropské standardní sady nejčastěji se vyskytujících kontaktních alergenů.
Léčba musí být komplexní aby byl ekzém vyléčen; závisí na klinickém obrazu a průběhu, ve většině případů se jedná o lokální aplikaci protizánětlivých a antibiotických zevních léčiv, které ekzém v případě kontaktní zastaví a přecitlivělosti odstranění kontaktu se zjištěnými alergeny a u všech ekzémů dodržování šetřícího režimu a pravidelného ošetřování podpůrnými preventivními prostředky (poskytujeme individuální poradenství a výběr v naší prodejně).
V případě, že je ekzém hyperkeratotického původu (ekzémy dlaní a plosek), kde převažuje ztluštění a ztráta pružnosti kůže, máme dobré zkušenosti stacionární léčby ekzémů se sérií léčebných koupelí v kombinaci se zevní léčbou a lokální světloléčbou (SUP, 311 nm UVB).
Co je to ekzém
Přičina, proč ekzémy vznikají zatím není zcela známa. Obecně se uvádí, že jde o reakci našeho těla na zevní a vnitřní vlivy. Ekzémy je projevují jako vyrážky vznikající na různých místech těla, kůže je podrážděná a vyvolává pocit svědění. Lidé si ekzémy často zhoršují jejich neustálým škrábáním - je však velmi těžké se ovládnout a na ono nepříjemné svědění nemyslet.
Ekzém (atopické ekzémy) je v podstatě kožní zánět, často alergického původu, může však být vyvolán i dehydratací pokožky a podrážděním kůže (například jedovatou rostlinou či jinými vlivy).
Na co dbát abyste ekzémy omezili
Dodržujte osobní hygienu a noste vhodné šaty. Používejte přípravky pro hydrataci a preventivní ošetření pokožky, koupejte se, snažte se nenosit oblečení barvené dráždivými chemikáliemi. To je pro ekzémy úrodná půda.
Dbejte na to co jíte
Pozor na alergeny v potravinách - jste-li alergičtí na citrusy, určitě si nedávejte pomeranče. Při projevení ekzému se snažte vyvarovat se ostrých jídel, aromatického ovoce či kávy a alkoholu.
Ekzémy při sportu
Ať už sportujete rekreačně či vrcholově, dbejte na hygienu po sportovním výkonu. Ekzémy mají neošetřenou pokožku rádi. Při dlouhodobém pocení může ekzém vypuknout sám od sebe, nedodržujete-li hygienické předpoklady jako sprchování.