Upravit stránku
Lupénka je autoimunitní onemocnění kůže, které postihuje v Česku na 200.000 lidí a stále jich přibývá. Lze ji proto označit za civilizační onemocnění. Postihuje muže i ženy téměř všech věkových kategoriích. I když prozatím neznáme způsob, jak lupénku zcela vyléčit, můžeme vhodnými metodami zmírnit její průběh.

Lokální léčba

Lokální léčba se využívá pro léčbu mírné a středně těžké psoriázy. U těžké psoriázy se používá jako doplňující léčba. Lokální léky se aplikují přímo na kůži a obvykle jsou první volbou v léčbě psoriázy. Patří k nim keratolytika, kortikosteroidy, vitamín A, vitamin D3 a dehty. U některých přípravků, jako jsou například kortikosteroidy, je potřeba, hlavně u dlouhodobé léčby, brát zřetel na nežádoucí účinky. Ve většině případů jsou však nežádoucí účinky lokálních kortikosteroidů přeceňovány nejen pacienty, ale často i lékaři. Vždy je na lékaři, aby vybalancoval žádoucí efekt léčby s nežádoucími účinky.

Fototerapie

Fototerapie se využívá k léčbě středně těžké až těžké formy psoriázy, v případě, že pacient nereaguje na lokální léčbu. Kůže, která je vystavená speciálnímu spektru UV záření, spouští biologický proces. Ten zpomaluje hromadění kožních buněk a zmírňuje zánět. Účinnost fototerapie je velmi dobrá, nejčastěji se používá UVB záření s vlnovou délkou 311 nm. Obvykle se používá 3 až 5 krát v týdnu.

Balneofototerapie

Při léčbě lupénky má belneofototerapie tradiční postavení. Jako účinná, bezpečná a příjemná forma zevní léčby je stále nedílnou součástí léčebného spektra. Balneofototerapie kombinuje lokální terapii(ichthamol, cignolin) s léčebnými koupelemi (speciální druhy bylin, otruby, sůl Mrtvého moře, ichtamol) a světloléčbou (311 nm-UVB, SUP, UVA). Tato metoda se používá nejčastěji ve stacionářích s potřebným technickým a personálním vybavením, jakým je naše Sanatorium Achillea v Praze Čimicích.

Balneofototerapie představuje v základním cyklu 30 procedur, které pacient absolvuje minimálně 3x v týdnu pod dohledem zdravotnického personálu a za pravidelných kontrol lékařem, v pracovní dny dle předem objednaného termínu. Jedna procedura trvá od 30 do 45 minut. V této stacionární léčbě dochází ve většině případů ke zhojení, respektive k výraznému ústupu intenzity a rozsahu choroby.

Systémová léčba neboli celková terapie

Systémové (celkově působící) léky působí na celý organizmus a obvykle se používají pro nemocné se středně těžkou až těžkou psoriázou a pacienty, kteří nereagují na lokální léčbu nebo fototerapii, anebo pro ně tyto způsoby léčby nejsou vhodné. Systémové léky se podávají injekčně nebo ve formě tablet. Přestože je léčba velmi účinná, v některých případech není vhodná pro dlouhodobé užívání. Pro zmírnění nežádoucích účinků lze některé preparáty kombinovat.

Při tzv. rotační terapii se střídají různé varianty léčby v pravidelných intervalech. Nejčastěji se používají cyklosporin, retinoidy a methotrexat. I v tomto případě je velice důležitá zkušenost lékaře, aby zvážil poměr prospěchu k rizikům léčby.

Biologická léčba

Biologická léčba je novou metodou určenou pro těžké psoriázy a psoriatickou artritidu. Spočívá v aplikaci látek, které v těle zablokují nadměrnou funkci imunitního systému, a tak zabrání dalšímu šíření chronického zánětu. Používá se pro léčbu ložiskové psoriázy u pacientů s těžkým postižením, u kterých nebyla úspěšná léčba systémová, nebo balneofototerapie. Pro biologickou léčbu psoriázy byly v ČR schváleny tyto preparáty: adalimumab, infliximab, etanercept a ustekinumab. Biologická léčba je soustředěná do Center pro biologickou léčbu, o kterých žádejte informaci u svého dermatologa.

Prevence

Prevence samotného vzniku onemocnění lupénkou není možná, ale lze se velice účinně pomocí prevence bránit exacerbacím (zhoršování). Velice důležité je vypozorovat faktorykteré onemocnění zhoršují. Mezi hlavní příčiny patří stres, kouření a alkohol, špatná strava či nedostatek relaxace. Důležité je chránit nemocnou pokožku před poraněním a mechanickým drážděním, neškrábat se a nesnažit se násilně odstranit šupiny.

Máte otázky ohledně léčby lupénky? Napište nám!

  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.
Nahoru