Upravit stránku
Lupénka je autoimunitní onemocnění kůže, které postihuje v Česku na 200.000 lidí a stále jich přibývá. Lze ji proto označit za civilizační onemocnění. Postihuje muže i ženy téměř všech věkových kategoriích. I když prozatím neznáme způsob, jak lupénku zcela vyléčit, můžeme vhodnými metodami zmírnit její průběh.

Objednejte se k nám na konzultaci a dostaňte svou nemoc konečně pod kontrolu.

+420 733 126 752
Léčba lupénky

Další využívanou metou je PUVA fototerapie. Což je kombinace psoralenu (látka zvyšující citlivost kůže k UV záření) a záření typu UVA.

Nejmodernější přístroj pro fototerapii - kabina Waldmann UV 7002 - patří od roku 2015 také k našemu vybavení.

Více o kabina Waldmann UV 7002

Systémová léčba neboli celková terapie

Systémové (celkově působící) léky působí na celý organizmus a obvykle se používají pro nemocné se středně těžkou až těžkou psoriázou a pacienty, kteří nereagují na lokální léčbu nebo fototerapii, anebo pro ně tyto způsoby léčby nejsou vhodné. 

Systémové léky se podávají injekčně nebo ve formě tablet. Přestože je léčba velmi účinná, v některých případech není vhodná pro dlouhodobé užívání. Pro zmírnění nežádoucích účinků lze některé preparáty kombinovat.

Biologická léčba

Biologická léčba je novou metodou určenou pro těžké psoriázy a psoriatickou artritidu. Spočívá v aplikaci látek, které v těle zablokují nadměrnou funkci imunitního systému, a tak zabrání dalšímu šíření chronického zánětu. Používá se pro léčbu ložiskové psoriázy u pacientů s těžkým postižením, u kterých nebyla úspěšná léčba systémová, nebo balneofototerapie.

Pro biologickou léčbu psoriázy byly v ČR schváleny tyto preparáty: adalimumab, infliximab, etanercept a ustekinumab. 

Biologická léčba je soustředěná do Center pro biologickou léčbu, o kterých žádejte informaci u svého dermatologa.

Biologická léčba je soustředěná do Center pro biologickou léčbu, o kterých žádejte informaci u svého dermatologa.

Prevence

Prevence samotného vzniku onemocnění lupénkou není možná, ale lze se velice účinně pomocí prevence bránit exacerbacím (zhoršování). Velice důležité je vypozorovat faktorykteré onemocnění zhoršují.

Mezi hlavní příčiny patří stres, kouření a alkohol, špatná strava či nedostatek relaxace. Důležité je chránit nemocnou pokožku před poraněním a mechanickým drážděním, neškrábat se a nesnažit se násilně odstranit šupiny.

Máte otázky ohledně léčby lupénky? Napište nám!

  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.
Nahoru