Choroby obličeje

Choroby obličeje
Růžovka ( rosacea )

Růžovka ( rosacea )

Je časté kožní onemocnění, postihující hlavně nos, tváře a bradu. Zpočátku vzniká jen přechodné později trvalé začervenání, objevují se rozšířené žilky - fáze zvýšené cévní reaktivity, která postupně přechází ve fázi zánětlivou s tužším otokem, pupínky a drobnými puchýřky se žlutavým obsahem.
V centru obličeje mohou zbytnělé mazové žlázy a vazivo vést ke ztluštění kůže až deformaci nosu.
U některých pacientů se klinický obraz komplikuje i oční formou, kdy dochází k zánětlivým projevům v oblasti očních víček a očí a zde je třeba spolupracovat s očními lékaři.

Na vývoji onemocnění se podílejí mnohočetné faktory od slunečního záření, horka a obecně vlivů způsobujících zvýšené prokrvení, až po některá vnitřní onemocnění - např. žaludku, žlučníku, slinivky. Asi u 15 procent pacientů pozorujeme dědičnou dispozici.

Objednejte se
Seboroická dermatitida

Seboroická dermatitida

Je recidivující zánětlivé kožní onemocnění postihující především oblasti bohaté na mazové žlázy. Nejdříve se projevuje jen lupy ve vlasech, šupením v okolí nosu a na čele, ke kterému postupně přibývá začervenání a svědění. Je způsobeno jednak poruchou kožních lipidů v daných oblastech v souvislosti s typem pleti, jednak působením kožních kvasinek a zvýšenou vnímavostí kůže na některé vnější i vnitřní faktory (klimatizace, prašné prostředí, zimní období, stres), na které reaguje zánětem.

Nejčastěji postihuje dospělé mezi 30. a 60. rokem života, ale může se objevit i v kojeneckém období. U těžších forem se postižení nevyhýbá ani ostatním částem těla, kdy již nestačí lokální protizánětlivé a protibakteriální preparáty a musí se přistoupit k náročnější léčbě. Tyto pacienty zařazujeme do stacionární léčby v prostorách našeho Sanatoria (lokální léčba+léčebné koupele+ světloléčba UVB 311 nm). Při léčbě je nutná jako u všech kožních chorob spolupráce lékaře a pacienta a dodržování doporučeného, individuálního režimu ošetřování pleti dermokosmetikou včetně preventivních režimových opatření.

Objednejte se
Periorální dermatitida

Periorální dermatitida

Je akutní zánětlivé onemocnění postihující oblast v okolí úst a očí ve formě pupínků místy se žlutavým obsahem v začervenalém a mírně prosáklém terénu. Nejčastěji postihuje ženy a ve většině případů souvisí s předchozí aplikací lokálních kortikosteroidů v této oblasti, ev. jiných lokálních mastí či krémů, které daná pleť přestane snášet. Často se uplatňují i hormonální vliv (poruchy cyklu, hormonální antikoncepce). Častěji se objevuje u osob s kůží mastnou (aknetici) nebo naopak velmi suchou (ekzematici).

Léčba je dlouhodobá (minimálně 3 měsíce), což vyžaduje trpělivost pacienta i lékaře.

Léčebně je třeba vynechat veškerou stávající kosmetiku, hygienické a čistící přípravky na obličej, vyvarovat se v blízkém okolí obličeje parfémů, sprejů na vlasy, pěnových fluorovaných zubních past a všech látek potenciálně dráždivých. Lékař pak dle rozsahu, intenzity a dosavadního průběhu volí protizánětlivou léčbu zevními či celkovými léky.

Objednejte se