Choroby obličeje

Choroby obličeje
Růžovka ( rosacea )

Růžovka ( rosacea )

Je časté kožní onemocnění, postihující hlavně nos, tváře a bradu. Zpočátku vzniká jen přechodné později trvalé začervenání, objevují se rozšířené žilky - fáze zvýšené cévní reaktivity, která postupně přechází ve fázi zánětlivou s tužším otokem, pupínky a drobnými puchýřky se žlutavým obsahem.
V centru obličeje mohou zbytnělé mazové žlázy a vazivo vést ke ztluštění kůže až deformaci nosu.
U některých pacientů se klinický obraz komplikuje i oční formou, kdy dochází k zánětlivým projevům v oblasti očních víček a očí a zde je třeba spolupracovat s očními lékaři.

Na vývoji onemocnění se podílejí mnohočetné faktory od slunečního záření, horka a obecně vlivů způsobujících zvýšené prokrvení, až po některá vnitřní onemocnění - např. žaludku, žlučníku, slinivky. Asi u 15 procent pacientů pozorujeme dědičnou dispozici.

Seboroická dermatitida

Seboroická dermatitida

Je recidivující zánětlivé kožní onemocnění postihující především oblasti bohaté na mazové žlázy. Nejdříve se projevuje jen lupy ve vlasech, šupením v okolí nosu a na čele, ke kterému postupně přibývá začervenání a svědění. Je způsobeno jednak poruchou kožních lipidů v daných oblastech v souvislosti s typem pleti, jednak působením kožních kvasinek a zvýšenou vnímavostí kůže na některé vnější i vnitřní faktory (klimatizace, prašné prostředí, zimní období, stres), na které reaguje zánětem.

Nejčastěji postihuje dospělé mezi 30. a 60. rokem života, ale může se objevit i v kojeneckém období. U těžších forem se postižení nevyhýbá ani ostatním částem těla, kdy již nestačí lokální protizánětlivé a protibakteriální preparáty a musí se přistoupit k náročnější léčbě. Tyto pacienty zařazujeme do stacionární léčby v prostorách našeho Sanatoria (lokální léčba+léčebné koupele+ světloléčba UVB 311 nm). Při léčbě je nutná jako u všech kožních chorob spolupráce lékaře a pacienta a dodržování doporučeného, individuálního režimu ošetřování pleti dermokosmetikou včetně preventivních režimových opatření.

Periorální dermatitida

Periorální dermatitida

Je akutní zánětlivé onemocnění postihující oblast v okolí úst a očí ve formě pupínků místy se žlutavým obsahem v začervenalém a mírně prosáklém terénu. Nejčastěji postihuje ženy a ve většině případů souvisí s předchozí aplikací lokálních kortikosteroidů v této oblasti, ev. jiných lokálních mastí či krémů, které daná pleť přestane snášet. Často se uplatňují i hormonální vliv (poruchy cyklu, hormonální antikoncepce). Častěji se objevuje u osob s kůží mastnou (aknetici) nebo naopak velmi suchou (ekzematici).

Léčba je dlouhodobá (minimálně 3 měsíce), což vyžaduje trpělivost pacienta i lékaře.

Léčebně je třeba vynechat veškerou stávající kosmetiku, hygienické a čistící přípravky na obličej, vyvarovat se v blízkém okolí obličeje parfémů, sprejů na vlasy, pěnových fluorovaných zubních past a všech látek potenciálně dráždivých. Lékař pak dle rozsahu, intenzity a dosavadního průběhu volí protizánětlivou léčbu zevními či celkovými léky.