Ekzémy

Ekzém můžete znát také jako dermatitidu. Jde o chronické, zánětlivé onemocnění kůže. Vyznačuje se silným svěděním, suchostí kůže a začervenáním. U některých typů vytváří nepříjemné puchýře a kůže se může odlupovat. Dermatitida vzniká na různých místech těla. Nejčastějším typem je ekzém atopický.

Ekzémy

Proč si pro léčbu ekzému vybrat právě naše Sanatorium Achillea?

Na léčbu ekzémů se specializujeme od založení Sanatoria Achillea v roce 1991. Od roku 2021 nově patříme mezi Centra biologické léčby. Naši lékaři vám mohou nabídnout léčbu podle vašich potřeb, závažnosti onemocnění a nejmodernějších léčebných postupů. 

Jako jedni z mála zařízení poskytujeme i balneofototerapii, která kombinuje lokální terapii s léčebnými koupelemi a světloléčbou.
Celá léčba je hrazena z vašeho zdravotního pojištění.

U těžších forem ekzému, kdy je nutná intenzivní léčba, je možné naše Sanatorium navštěvovat od brzkých ranních hodin až do hodin večerních. Omezení ve vašich pracovních a rodinných povinnostech tak může být naprosto minimální.

Objednejte se

Ekzém a možnosti jeho léčby

U ekzému bývá nejúpornější postižení obličeje a krku nebo dlaní a plosek nohou. Může docházet k popraskání povrchu kůže a k sekundární bakteriální infekci. Ta bývá provázena začervenáním, mokváním a bolestivostí.
Vzhledem k tomuto umístění může, i při relativně malé ploše postižení, dojít k významnému omezení vašeho běžného života. I proto je důležitá včasná a vhodná léčba, kterou volíme dle typu, rozsahu a intenzity postižení.

Doplňková léčba pomocí emoliencií (změkčovadel)

Doplňková léčba je vhodná pro lehké formy ekzému, který není příliš rozšířený. Využívají se při ní emoliencia – změkčovadla. Jde o krémy a masti, které postiženou kůži hydratují, zvláčňují a chrání.

Nezbytnou podmínkou úspěchu léčby ekzému je omezení kontaktu s dráždivými faktory a dodržování režimových a dalších preventivních opatření.

Objednejte se

Místní léčba pomocí kortikosteroidů

K místní léčbě pomocí kortikosteroidů se přistupuje při středně těžkých až těžkých formách ekzému. Léčba je podávána jen po nezbytně dlouhou dobu a v případě těžkého průběhu používáme rovněž systémovou formu léčby v podobě léku nebo injekcí.
Při správné aplikaci je tato terapie naprosto bezpečná a účinná. Je vhodná i v těhotenství.


Kortikosteroidy se rovněž mohou kombinovat s dalšími protizánětlivými místními prostředky.

Objednejte se

Komplexní léčba pomocí místních imunomodulátorů, koupelí a světloléčby

Těžké formy ekzému řešíme ve spolupráci s alegro-imunology. Využíváme k tomu systémové léky, které zasahují přímo do reakce imunitního systému, a tím pádem do podstaty atopického ekzému.

Nejtěžší formy ekzému

Při větším rozsahu postižení nebo při úporném a nesnesitelném průběhu ekzému, mohou naši pacienti starší 10 let absolvovat v prostorách Sanatoria cyklus léčebných koupelí a světloléčby.

Koupele jsou připravovány ze speciálních druhů léčivých bylin, otrub, soli z Mrtvého moře či ichtamolu a jsou srovnatelné s lázeňskými procedurami.

Světloléčba je pak prováděna za pomocí speciálního spektra UV záření. (UVB 311 nm)

Základní série obsahuje 30 procedur, které je nutné absolvovat minimálně 3x týdně, a to pod dohledem zdravotnického personálu a za pravidelných kontrol lékařem.

Objednejte se

Proč ekzém vzniká?

Velkou roli při vzniku ekzému hrají dědičné faktory. Jestliže mají atopický ekzém oba rodiče, u dítěte je pak 81% šance, že ho bude mít také. 56% šance na vznik ekzému má dítě v případě, že ekzém má alespoň jeden z jeho rodičů.

Ekzém se velmi často projeví již v kojeneckém věku. Po celou dobu se pak střídají období relativního klidu s opakovanými vzplanutími.

Za další příčiny vzniku ekzému jsou často považovány množící se alergeny kolem nás, znečištěné ovzduší, špatný životní styl a také stres.

Typy ekzému

Ekzém může mít různé projevy a příčiny. Může být vyvolán nejen různými typy alergických reakcí, ale také dehydratací pokožky a podrážděním kůže. Zde jsou základní druhy dermatitidy, se kterými se můžete setkat.

Atopický ekzém (atopická dermatitida)

  • Dědičný typ ekzému
  • Svědění, zarudnutí nebo naopak bledost kůže, olupování kůže či puchýřky
  • Může se objevit již v kojeneckém věku, během dětství často vymizí, ale může vás provázet celý život.

Seboroická dermatitida

  • Vliv na vznik má psychický stav, klimatické podmínky nebo životní prostředí.
  • Vzniká díky zvýšené tvorbě mazu a přítomnosti kvasinek.
  • Červená svědivá vyrážka s šupinami
  • Nejčastější místa výskytu: centrální část obličeje, temeno, trup

Kontaktní dermatitida

  • Vzniká při kontaktu kůže s alergeny nebo dráždícími látkami (chemikálie, kovy, po požití potravin, při vdechnutí škodlivých výparů.
  • Může se objevit i po několika letech působení dané látky.
  • Nejčastější místa výskytu: v místě dotyku

Fotoalergická kontaktní dermatitida

  • Vzniká po použití přípravku a následnému vystavení kůže slunci.
  • Červená kůže, otok, intenzivní svědění a někdy puchýře

Dyshidrotická dermatitida

  • Druh atopického ekzému, který může být i projevem kontaktního alergického ekzému.
  • Praskající červené skvrny s puchýři naplněnými čirou tekutinou, olupující se kůže
  • Nejčastější místa výskytu: prsty, dlaně, plosky nohou

Jak zmírnit projevy ekzému mimo samotnou aktivní léčbu?

Ekzém, stejně jako například lupénka, není nakažlivé onemocnění. Je ale velmi náročné zejména na psychiku. Může způsobovat nepříjemnosti svým vzhledem, ale zejména také svěděním. Neustálé škrábání v důsledku úporného svědění bývá častou příčinou zhoršení stavu.

Zde je pár rad, které vám pomohou se s tímto onemocněním lépe vypořádat i mimo samotnou léčbu.

  • Pokožku pravidelně hydratujte a zvláčňujte.
  • Zkuste sprchu místo koupání.
  • Pokud se rádi koupete ve vaně, přidejte do vody olej. Uleví od svědění. Pamatujte ale, že koupel by neměla být příliš dlouhá – max. 15–20 minut.
  • Voda ve sprše i vaně by neměla být ani horká ani příliš studená.
  • K mytí kůže používejte mycí oleje, syndety (mýdla bez mýdla) nebo prostředky s obsahem pečujících olejů.
  • Vyhněte se použití žínek či hrubých ručníků.
  • Noste vhodné šaty. Ekzematické kůži nedělá dobře vlna, umělá vlákna a oblečení barvené dráždivými chemikáliemi.
  • Perte v jemném pracím prostředku pro citlivou kůži a k pracímu programu přidejte míchání navíc.
  • Snažte se ze svého jídelníčku vyřadit potraviny, které jsou bohaté na alergeny. Vyvarujte se citrusům, ostrým jídlům nebo aromatickému ovoci.
  • Na ekzém nepůsobí dobře ani káva, cukry či alkohol.

 

Jaké přípravky vám při léčbě ekzému pomohou?

Jsou to jednoznačně hydratační gely a krémy a také masti. Gely a krémy dodají vaší pokožce tolik potřebnou hydrataci a vlhkost a následné použití vhodné masti hydrataci v pokožce uzamkne, a ještě ji vyživí.

Pokud vystavujete pokožku slunci, používejte vždy opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. (SPF 50).

Zaměřte se na složky jako kyselina mléčná, urea, oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý. Ty jsou pro ekzematickou pokožku vhodné. Naopak se vyhněte emulzím, které obsahují vodu a alkohol.

Život s ekzémem

Život s ekzémem

Ekzém je, ze své podstaty dědičného onemocnění, nemožné zcela vyléčit. Patří mezi nejčastější onemocnění kůže. Jen ve střední Evropě postihuje 15–20 % obyvatelstva. V tuzemsku to pak je stejné číslo. Téměř 20 % dětí, kterou jsou školou povinné, trpí atopickým ekzémem.

Pokud se vás problémy s ekzémem týkají, nezoufejte. I když ekzém postihuje asi 6 % dospělých pacientů, u většiny nemocných se v dospělosti, při dodržování jednoduchých pravidel životosprávy a péče o kůži, dá udržet na uzdě.

Objednejte se